2017-2018 Boys Varsity Swimming & Diving

 2017 Boys Swim Team
Coaches: Jay Meck (Head Coach); Stacia Siefert (Diving Coach)

Managers:  Sean Childers and Kaili Hu
       
 Seniors Juniors Sophomores Freshmen
Christian Abney
Jack Aviles
Austin Shapiro
Max Waltemath
Deuce Bailey
Greyson Bolding
Cortlandt Kalkstein
Criofan Liggin-Packwood
Michael McGraw
Phong "Pete" Nguyen
Jack Stevens
Max White
Cameron Bryant
Nahum Lamberson
Braden York
Clayton Hall
Logan Pitner
Ty Pogue
Caleb Smith

Date Opponent Time Score
Nov. 20 Manchester (H) 5:00 pm (W) 114-44
200 med relay 1st Christian Abney, Cortlandt
Kalkstein, Max White, Michael McGraw 1:56.44
200 Free 1st Cortlandt Kalkstein 2:21.85
200 IM 1st Max White 2:21.25
100 Fly 1st Christian Abney 1:07.25
200 Free Relay 1st Caleb Smith, Nahum
Lamberson, Criofan Liggin-Packwoood, Logan
Pitner 1:51.88
100 Back 1st Christian Abney 1:07.15
100 Breast 1st Max White 1:11.42
400 Free Relay 1st Abney, Brayden York,
Kalkstein, White 3:50.21

Kokomo's first swim meet of the year saw a lot
of new faces on the team. This meet is the
benchmark times and all the boys know there is
plenty of room for improvement.
- Coach Meck
Dec. 2 Richmond (T) 10:00 am (L) 98-85
200 free Max White 1:54.74
100 fly Max White 55.21
100 free Christian Abney 55.34
100 back Christian Abney 1:07.53
​Coach Meck
Dec.  6 Marion (H) 5:30 pm (W) 129-41
200 Med Relay 1st Christian Abney, Austin
Shapiro, Max White, Andrew Joyce 1:59.68
200 Free 1st Abney 2:07.58
200 IM 1st Brayden York 2:39.93
50 Free 1st Max White 24.12
Diving 1st Max Waltemath 202.10
100 Fly 1st Abney 1:05.84
100 Free 1st Cortlandt Kalkstein 57.09
200 Free Relay 1st Logan Pitner, Andrew
Joyce, Courtlandt Kalkstein, Brayden York
1:46.66
100 Back 1st Max White 1:02.01
100 Breast 1st Brayden York 1:22.25
400 Free Relay Abney, Austin Shapiro,
Kalkstein, White 3:53.29
​Coach Meck
Dec. 9 Twin Lakes Invitational (T) 10:00 am Kokomo took first place with 126 points.
Dec. 11 Northwestern (H) 5:30 pm  
Dec. 18 Logansport (H) 5:30 pm  
Jan. 2 Hamilton Heights (H) 5:30 pm  
Jan. 6 NCC Diving Prelims @ PU 10:00 am  
Jan. 6 NCC @ PU 10:00 am  
Jan. 9 Lewis Cass (T) 6:00 pm  
Jan. 11 Oak Hill (H) 5:00 pm  
Jan. 13 Anderson/Muncie Central (H) 10:00 am  
Jan. 17 West Lafayette/Harrison @ WL 5:30 pm  
Jan. 23 Frankfort (T) 6:00 pm  
Jan. 25 Western (H) 5:30 pm  

Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.