2018-2019 Boys Varsity Swimming & Diving

 Swimming
Coaches: Brian Hall (Head Coach), Amanda Hueston (Diving Coach)

Managers:  MaKayla Adcock, Kaili Hu, Darrion Shack
       
Seniors Juniors Sophomores Freshmen
Jabrian Adams
Greyson Bolding
Drew Coram
Andrew Joyce
Cortlandt Kalkstein
Caiden Kirby
Criofan Liggin-Packwood
Michael McGraw
Max White
Cameron Bryant
Charez Butcher
Tre Hizer
Nahum Lamberson
Ethan Poole
Cory Wells
Brayden York
Adam Behny
Noah Bowers
Jake Cleaver
Clayton Hall
Logan Pitner
Caleb Smith
Isaac Elkin (diver)
Micah Lamberson (diver)
Sean Ryals
Drew Stalter (diver)
Ashton Williams

Date Opponent Time Score
Nov. 19 Manchester (T) 5:00 pm (W) 114-42
Medley Relay 1st - Drew Coram,Brayden York, Cameron Bryant, Caleb Smith 2:00.40
3rd Greyson Bolding,Cory Wells, Ashton Williams,Clayton Hall 2:37.09

200 Free 1st York 2:11.52 2nd Andrew Joyce 2:14.68 4th Coram 2:26.78

200IM 1st Max White 2:12.04 2nd Sean Ryals 2:42.28 3rd Nahum Lamberson 2:48.38

50 Free 2nd Courtlandt Kalkstein 25.17 3rd Bryant 25.47 4th Smith 25.55

100 Fly 1st White 54.67 3rd Micheal McGraw 1:22.34

100 Free 1st Kalkstein 56.12 2nd Bryant 57.12 3rd Lamberson 1:2.78

500 Free 2nd Joyce 6:10.23 4th Criofan Packwood-Liggin 6:44.32

200 Free Relay 1st Kalkstein, York, Smith, White 1:44.03, 2nd Williams, Ryals, McGraw, Joyce 1:55.18

100 Back 2nd Coram 1:08.63 3rd Smith 1:13.96

100 Breast 2nd York 1:21.45 3rd Isaac Elkin 1:24.11 4th Ryals 1;29.81

400 Free Relay 1st White, Coram, Bryant, Kalkstein 3:49.59, 2nd Joyce, Liggin, Lamberson, Ryals 4:09.24

The Katfish swam well for a first meet. This sets the benchmark at the beginning of the season.

There was no diving because Manchester's boards were under repair.
​Coach Meck
Dec. 1 Richmond (H) 10:00 am (L) 98-87
Dec. 5 Marion (T) 5:30 pm (W) 128-39
The Katfish were led by quadruple winners Cortlandt Kalkstein and Max White. Also contributing were winners Drew Coram, Andrew Joyce, Cameron  Bryant, Brayden York, Logan Pitner, Caleb Smith, and Sean Ryals.
Coach Hall
Dec. 8 Twin Lakes Invite (T) 9:00 am
Dec. 10 Northwestern (T) 6:00 pm
Dec. 17 Logansport (T) 5:30 pm
Jan. 3 Hamilton Heights (T) 5:30 pm
Jan. 5 NCC Diving Prelims @ PU 10:00 am
Jan. 5 NCC Conference @ PU 10:00 am
Jan. 8 Cass (H) 6:00 pm
Jan. 10 Oak Hill (T) 5:00 pm
Jan. 12 Anderson/Muncie Central @ And 10:00 am
Jan. 16 W Laf/Harrison @ Harrison 5:30 pm
Jan. 22 Frankfort (H) 6:00 pm
Jan. 24 Western (T) 5:30 pm



Website by SchoolMessenger Presence. © 2018 West Corporation. All rights reserved.